#8 – Karbon Ticareti – Karbon Piyasası, Emisyon Ticaret Sistemi | Gökçenur Uysal – Oğuz Tosun

Çevresel Sürdürülebilirlik Podcast Kanalından Herkese Merhaba, Ben Gökçe!

Pek çok ülke sera gazlarını azaltmaya yönelik ulusal ve uluslararası ölçekte politikaları ve programları uygulama gayreti içerisinde. Bu amaçla uygulanan araçların en etkililerinden birisini “Karbon Ticareti” oluşturuyor.

Peki nedir bu “Karbon Piyasası” veya diğer bir ifade ile “Karbon Ticareti”?

Proje veya piyasa temelli olmak üzere iki farklı işleyişe sahip olan Karbon Ticareti, ülkelerin veya kurumların azalttığı sera gazı emisyonlarının sertifikalandırılması ve bu sertifikaların piyasalarda alım satım yapılması esasına dayanıyor.

Karbon ticaretinde, çeşitli sera gazlarının salımı, metrik ton olarak karbondioksit gazı eşdeğeri cinsinden ifade ediliyor.

Peki süreç nasıl işliyor derseniz; öncelikle kamu otoritesi; sektörel ve işletme düzeyinde sera gazı emisyon limitlerini belirliyor.

Sonrasında ise, kendisi için belirlenen seviyeyi aşması durumunda cezalandırılacak olan işletmeler, emisyon seviyesini azaltmak amacıyla temiz teknolojilere yatırım yapabiliyor ya da kendi sınırının üzerinde  kalan emisyon miktarı kadar piyasadan sertifika satın alabiliyor.

Böylelikle sera gazı emisyonlarının azaltılması için işletmenin en ucuz maliyetli seçimi yapması sağlanıyor. Öte yandan emisyon azaltım taahhüdünün ötesinde azaltım sağlayan işletme ise sahip olduğu fazla emisyon hakkını satarak gelir elde ediyor ve sera gazı azaltım maliyetlerini düşürüyor.

İşte biz de bu önemli konuyu, “iklim değişikliği, karbon kredileri ve sürdürülebilirlik çözümleri” alanında önde gelen şirketler arasında yer alan EnKing International firmasının Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü Oğuz Tosun ile konuştuk.

Herkese keyifli dinlemeler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mail Listemize Kayıt Olun!

Yeni bölümlerle ilgili sürekli güncellemeler ve bildirimler almak için lütfen Bültenimize kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim!

© Podcast içerikleri ve web sitesinin tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.