#7 – Yıldız Teknik Üniversitesi – Çevresel Sürdürülebilirlik Uygulamaları – Gökçenur Uysal – Tamer Yılmaz

Çevresel Sürdürülebilirlik podcast kanalından herkese merhaba, ben Gökçe!
Bu bölümde üniversitelerin çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarını konu aldık. Bunun içinde 111 yıllık tarihiyle ülkemizin en iyi üniversitelerinin başında gelen ve sürdürülebilirlik çalışmaları ile ön planda olan Yıldız Teknik Üniversitesi’nin çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarını konuştuk.

17 Sürdürülebilir Küresel Hedefin uygulanmasında en heyecan verici ve verimli projelerden bazıları üniversitelerden geliyor. Mesela Manchester Üniversitesi, 2038 yılına kadar % 100 karbon nötr olma yolunda ilerliyor ve önümüzdeki yıl kampüsteki tüm önlenebilir tek kullanımlık plastikleri ortadan kaldırmayı planlıyorlar. Artık, üniversitelerin sürdürülebilirlik ile ilgili olarak süreçlerini ne şekilde yönetildiklerini gösteren karneleri mevcut. Öğrencilerin üniversite seçimlerinde ,hangi üniversitede eğitim alacaklarına dair verdikleri kararlarda en belirleyici faktörlerden birisini bu sürdürülebilirlik puanları oluşturuyor.

İşte biz de bu gün bu ve benzeri konuları, 2020 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesinin Rektörü olarak, Yıldız’ı yalnızca Türkiye’de değil dünyada da çok daha iyi seviyelere taşamak isteyen, üniversitede sinerji yaratan, yaptığı çalışmalarla ilham veren Sayın Tamer Yılmaz ile konuştuk.

Umarım dinleyen herkese ilham olur, fayda sağlar.
Keyifli dinlemeler!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mail Listemize Kayıt Olun!

Yeni bölümlerle ilgili sürekli güncellemeler ve bildirimler almak için lütfen Bültenimize kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim!

© Podcast içerikleri ve web sitesinin tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.